אמנות וננו באוניברסיטה העברית - NanoArt

אמנות וננו באוניברסיטה העברית

    אמנות ומדע הם תחומי דעת ויצירה שלהם חפיפה רבה. קמפוס ספרא של האוניברסיטה העברית  מצוי למעשה במרכזו של מתחם ייחודי ברמה ארצית, שבו מצויים מוזיאון ישראל, מוזיאון ארצות המקרא, מוזיאון המדע והגן הבוטני. בעתיד הלא רחוק הקמפוס ישתלב בשדרת המוזיאונים הלאומית. מכאן, שאזור גבעת רם במובנו הרחב הוא המקום שבו אמנות ומדע נפגשים ברמה העירונית והארצית.
    בעקבות זאת הושק לפני כשנה מיזם משותף של המרכז לננומדע ולננוטכנולוגיה, הפקולטה למדעי הטבע, האוניברסיטה העברית לעיריית ירושלים בשילוב קבוצות מתחומי אמנויות הבמה והאמנויות הפלסטיות הירושלמיות כגון מרכז מחול שלם, הזירה הבין תחומית ומַעמוּתָה. מַעמוּתָה הוא פרויקט של עמותת “הערת שוליים” מיסודה של קבוצת האמנים הירושלמית סלה-מנקה, הפעילה מאז שנת 2000 בתחום המיצג, הווידאו, השירה, והאמנות הציבורית.
    מיזם זה מטרתו לחבר בין חוקרים העוסקים במדע הננו לבין אמנים ממוסדות תרבות ירושלמיים שניסו לפצח איתם את המושג ננו ולהציגו בשפה אמנותית מדעית. במשך שנה שלמה שיתפו פעולה החוקרים והאמנים בניסיון לתרגם איש את שדהו של השני.
    האירוע הגיע לשיאו בינואר כאשר קויים ערב ובו הציגו הקבוצות השונות את התהליך והתוצרים. הערב המרתק ב"בית בלגיה" שבו צפו אנשים רבים הוכיח עד כמה אין גבולות לשיתוף שבין מדע לאמנות. הוצגו מצגות וקטעי וידאו מרתקים שעסקו במגוון תחומים אמנותיים ומדעיים כגון שילוב של מחול וחקר הסרטן, מחול וקיראליות, וידאו ארט וקטליזה של ננוחלקיקים ועוד. האירוע סוקר על-ידי גורמי מדיה שונים כגון עיתון "הארץ". ככל הנראה יהיה המשך לפרויקטים שהוצגו וייערך סבב נוסף על מנת למשוך חוקרים ואמנים נוספים לעשייה משותפת.