חקר הסרטן ופגיעה בסביבה התומכת של הגידול

אלכס לויצקי, חתן פרס ישראל בתחום הביוכימיה בשנת 1990 ופרופסור במכון למדעי החיים עוסק זה שנים  בחקר הסרטן. לאחרונה, הוא השתתף בתכנית הרדיו "הכל דיבורים" וסיפר על התפתחות חדשה אצלו במעבדה לחיפוש תרופות למחלת הסרטן:

   מחלת הסרטן היא לא רק איבר שנכנס לתוך הגוף אלא חלק מהגוף. הגידול הסרטני מעוות את מערכת החיסון והמיקרו-סביבה, כך שבמקום להתנגד לגידול, הם תומכים בו. לכן כשרוצים לטפל בסרטן, לא צריך להתמקד רק בתרופות שפוגעות בגידול הסרטני, אלא גם בסביבה התומכת.

אנו חיפשנו חומר, אשר יפגע בגידול הסרטני, אולם גילינו שהוא יודע גם לדכא את הסביבה התומכת של הגידול. החומר עושה זאת ע"י עיכוב של יותר ממסלול אחד. זה גם-כן טוב, היות וגידול סרטני מואץ ע"י מגוון כוחות מניעים ולא רק אחד.

   החומר שפיתחנו יכול לפגוע במספר סוגי סרטן: מלנומה, סרטן המעי הגס, סוגים מסוימים של לויקמיה ואף בחלק ממקרי סרטן השד. מטרתנו לפגוע בכוחות המניעים של הסרטן, שנמצאים גם בתאי הגידול וגם בסביבה התומכת – דיכוי של המיקרו-סביבה והמערכת החיסונית.

המחקר זכה להתעניינות רבה בחו"ל. הוא נעשה בשיתוף פעולה עם פרופ' מייקל קליין (מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו). פרופ' קליין פיתח מודל של סרטן המעי הגס, שמדמה באופן כמעט מדויק את המצב בבני אדם. בעבודתנו הראינו שהחומר פוגע בגידול הזה בצורה מאוד משמעותית, הפגיעה היא לא רק בגידול אלא גם בסביבה התומכת שלו.

   הרפואה כיום, אינה מספיק מתקדמת. קצב ההתקדמות הוא איטי מאוד היות והמחלה מאוד מורכבת. יש לפגוע בהרבה אלמנטים, כפי שנעשה בעבודתנו. ישנה התקדמות מתמדת אך איטית - יש שיפור אך אין ריפוי.

העקרונות בכל סוגי הסרטן הם דומים אך אינם זהים. מחלת הסרטן שונה בחולים שונים, לכן צריך להתאים טיפול אישי לכל חולה כך שנתאים את התרופה לכוחות המניעים את הסרטן אצל כל חולה. זה הכיוון אליו אנחנו שואפים ומתקדמים.