אורי אדם - המכון למדעי כדור הארץ

אורי אדם - תמונה

  שמי אורי אדם, נשוי ואב לארבעה ילדים. מתגורר בצור הדסה. חוקר אקלים במכון למדעי כדור הארץ. התחלתי להתעניין במדעי כדור הארץ רק בדוקטורט, לאחר תואר שני באסטרופיזיקה באוניברסיטה העברית. במהלך הדוקטורט ניגנתי קלידים בלהקת רוק כבד (Amrinan) והייתי ממקימי סטארטאפ רפואי (pulm-one.com).
  במהלך שני פוסט-דוקטורטים באוניברסיטת תל אביב וב ETH Zurich התמחיתי ב- Climate Dynamics, תחום מחקר בו אנו מתמקדים בתהליכים באטמוספירה ובאוקיינוסים הקשורים בשינויים אקלימיים בסקאלות שונות, כגון התחממות גלובאלית כתוצאה מפליטת גזי חממה, השינויים שגרמו למדבר סהרה להיות רטוב לפני כ-6000 שנה, השפעת מיקום כדור הארץ בייחס לשמש והשפעת תצורת היבשות על האקלים.
  המחקר הוא תיאורטי. הכלים בהם אנו משתמשים במעבדת המחקר כוללים בראש ובראשונה הבנה בסיסית של חוקי הדינמיקה והתרמודינמיקה על כדור הארץ. לדוגמה, בפרוייקט מחקר נוכחי אנו משתמשים במאזן האנרגטי של כדור הארץ להבנת שינויים אקלימיים מסויימים. אנו גם נעזרים בניתוח נתוני תצפיות גלובליות מעשרות השנים האחרונות. עם זאת היות ואין באפשרותנו לקיים ניסויים אמיתיים באקלים מעבדתי, אנו תלויים במודלים נומריים של אקלים לחקר בעיות שהתשובה אליהן אינה נגישה בתצפיות או בחקר משוואות. על כן, במעבדת המחקר אנו נעזרים בהיררכיה של מודלים נומריים, הנעים ממודלים מתמטיים פשטניים (toy models) ועד המודלים האקלימיים המורכבים ביותר הדורשים כוח מחשוב רב.
  סטודנטים המעוניינים במחקר רב פנים וחדשני מוזמנים לבוא ולהתרשם.