אורי כץ - ביה"ס להנדסה ולמדעי המחשב

תמונה - אורי כץ

  המעבדה להדמיה אופטית מתקדמת – לראות אל-תוך רקמות ודרך חלון האמבטיה

  במעבדה להדמיה אופטית מתקדמת (Advanced Imaging lab) במחלקה לפיזיקה יישומית, מובילים ד"ר אוֹרי כץ, ותלמידי המחקר במעבדה, פיתוח של שיטות דימות אופטיות מתקדמות שפורצות מעבר למגבלות של השיטות הקיימות כיום במצלמות המתוחכמות ביותר או במיקרוסקופים המתקדמים ביותר. במוקד המחקר בקבוצה נמצא האתגר של התגברות על פיזור אור בדוגמאות מורכבות כדוגמת רקמות ביולוגיות, תהליך שמגביל את עומק החדירה של כל המיקרוסקופיים האופטיים כיום. הגישה הבינתחומית של הקבוצה לפתרון בעיה זו משלבת שיטות חישה אופטיות ואקוסטיות, עם עיבוד מידע ממוחשב. גישה זו מאפשרת חילוץ מידע מתוך אור מפוזר, שבפרדיגמה הנוכחית ובשיטות הקיימות אינו ניתן לניצול.

  בנוסף על הפוטנציאל הגדול לשימוש בביו-רפואה ובתעשייה, המחקר בקבוצה מוביל לתובנות בסיסיות חדשות שמאפשרות יישומים אחרים. כדוגמא, כחלק מהניסויים שד"ר אורי כץ ועמיתיו ערכו באחרונה הם הצליחו לצלם באמצעות סמארטפון בלבד תמונה חדה של דימוי גרפי שנמצא מעבר לזכוכית חלבית, ולהשתמש בקיר לבן כ"מראה", כדי לראות עצם "מעבר לפינה".

  המחקר בקבוצה נמצא בתווך בין פיזיקה להנדסה ונסקר בשנה האחרונה בעיתון דה-מרקר: http://www.themarker.com/misc/1.3091465.

  אורי כץ הוא חבר סגל חדש במחלקה לפיזיקה יישומית באוניברסיטה העברית בירושלים. אורי חזר לארץ בשנת 2015 לאחר שלוש שנים של פוסט-דוקטורט במכון לנג'וון ומעבדת קסטלר ברוסל בפריז; את הדוקטורט ביצע אורי במכון וייצמן למדע.