אורן בן דור - מקום שני בתחרות BREAKING THE WALL

אורן בן דור - מקום שני בתחרות - תמונה ראשית

רכיבים אלקטרוניים עתידיים יידרשו למיזעור נוסף אך גם יצרכו פחות אנרגיה וזאת כתוצאה מהביקוש ההולך וגדל לאחסנת מידע בקנה מידה גלובאלי.

           פתרון אפשרי לבעיה זו מצוי באלקטרוניקה מולקולית שכן בעזרת שילוב נכון של מולקולות עם רכיבים מעולם המצב המוצק ניתן לתת מענה לבעיות אלה. במעבדתו של פרופ' יוסי פלטיאל שבה עושה אורן בן-דור את הדוקטורט, משתמשים במולקולות כיראליות בעלות מבנה סלילי בכדי לייצר מגנטיזציה, בעלת כיווניות נשלטת ובסקאלה מולקולרית, הנובעת מהמבנה המיוחד של המולקולות. מנגנון זה יאפשר, על פי החוקרים, ליצור הרכבי זיכרון אשר יהיו מהירים, בעלי צפיפות גבוהה, זולים ופשוטים לייצור, יציבים אך בעיקר בעלי צריכת אנרגיה הנמוכה בכמה סדרי גודל מהנהוג כיום. כמו כן מאמינים החוקרים שמנגנון ייחודי זה יאפשר פריצת דרך בעולם המחשוב, המידע והתקשורת העולמית להכנת רכיבים מבוססי אלקטרוניקה מולקולית.

           תחרות Falling Walls Israel התקיימה במעון ואן ליר בירושלים ב- 7.6.16. לתחרות נבחרו, לאחר מיון של משרד המדע האמון על התחרות הארצית, 21 מתמודדים מתחומים שונים ומגוונים. בתחרות זו על כל מתמודד להציג את הרעיון שלו באנגלית בפני חבר השופטים במשך 3 דקות ולאחר מכן ניתנות עוד 2 דקות לצורך מענה על שאלות השופטים והקהל. על הרעיון המוצג להיות פורץ דרך, חדשני, בעל פוטנציאל להשפיע על אוכלוסיות שלמות ואף ברמה הבינלאומית, וכמובן עליו להיות מוצג ברמה גבוהה מאוד, כאשר כל זה מועבר בשני שקפי מידע בלבד. שלושת המקומות הראשונים יזכו להתחרות, באותו הקונספט, בברלין בכנס הבינלאומי בתאריך 8.11.16 מול כ- 100 מתמודדים אשר עברו, כמותם, את השלבים הראשוניים בתחרות הארצית.