אורן רם – המכון למדעי החיים

תמונה - אורן רם

  שמי אורן רם והצטרפתי לאוניברסיטה העברית ולמכון למדעי החיים בסוף שנת 2015. את הדוקטורט עשיתי בתל אביב בהדרכתו של פרופ' גיל אסט. המחקר שלי התמקד בהבנה של מערכת השחבור. מנגנון השחבור הוא מנגנון מרכזי בתא שמוביל למגוון הגדול של מולקולות רנא, יחסית למגוון המצומצם בהרבה של גנים. מנגנון זה גם עומד ביסוד האבולוציה המואצת של אורגניזמים רב תאיים בכלל ופרימטים (כולל הומו סאפיינס) בפרט.
  את מחקר הפוסט-דוקטורט שלי עשיתי במכון ברוד ובבית הספר לרפואה בהרווארד בתחום האפיגנומיקה בהנחייתו של פרופ' בראד ברנשטיין.
  במעבדה שלי אנחנו ממשיכים לשאול שאלות בתחום האפיגנומיקה ותוך כדי כך מפתחים טכנולוגיות חדישות שיאפשרו לנו להעמיק את הבנתנו בתחום זה. תחום האפיגנומיקה מקשר בין מולקולת הדנא שקיימת בכל תא לרמת הבקרה שנמצאת מעליו. באורגניזם אוקריוטי (בעל גרעין) ישנו קשר הדוק בין מולקולת הדנא לחלבונים האורזים את הדנא ומאפשרים למולקולה כל כך ארוכה להתכווץ אל תוך גרעיני התאים השונים. קשר זה בין השאר גם מאפשר לתאים המכילים מטען דנא זהה להתמיין לתאים שונים עם תכונות וצורות שונות. על כן הבנה עמוקה יותר של תהליכי בקרה אלו יאפשרו לנו להבין היטב יותר תהליכי התמיינות של תאים עובריים לכלל התאים המרכיבים אורגניזם בוגר וכמו כן להבין היטב יותר תהליכים אפיגנומיים פגומים המובילים בין השאר למחלות כמו סרטן.
  אני נשוי להילה ואב לדניאלה עמרי ויובל.