אחד מעשרת החוקרים המבטיחים לשנת 2016 - TheMarker - דן כהן

עבודת הדוקטורט פורצת הדרך של דן כהן תסייע להבין את אחת השאלות החשובות בעולם הפיזיקה הגרעינית: מהו גודלם של החלקיקים המכונים פרוטונים, שנמצאים בגרעין של כל אטום. ניסויים שונים למדידת רדיוס הפרוטון, חלקם מהשנים האחרונות, הניבו תוצאות שונות ללא הסבר המניח את הדעת; הניסוי של כהן, בהנחיית פרופ' גיא רון, מציע טכניקה חדשנית
ומבטיחה.
כהן הוא חלק מקבוצה בינלאומית שמשבתלבת בניסויים במאיץ החלקיקים  PSI שבשווייץ. בעוד כשנה הוא צפוי להשלים באוניברסיטה העברית את בנייתו של גלאי, שהוא מסך שעליו יתפזרו שני סוגי חלקיקים: אלקטרונים שהם חלקיקים יסודיים בטבע, ומיואונים שדומים לאלקטרונים אך כבדים מהם. הניסוי יתבצע במאיץ החלקיקים בשווייץ, שהוא האתר היחיד בעולם שבו ניתן לבצע זאת. המאיץ יירה על פרוטון את שני סוגי החלקיקים (בנפרד) ומתוך המידע שייאסף על האינטראקציה של הפרוטון עם החלקיקים והפיזור שלהם על הגלאי, ניתן יהיה לחשב את גודלו. אפשר לדמות זאת לכדור שמתיזים עליו מים ואחר כך שמן, ומתוך הפיזור השונה של השמן והמים הניתזים מהכדור, מחשבים את גודלו. הניסוי צפוי להסתיים בתוך כשלוש שנים.
כהן, שחלם מגיל צעיר להיות אסטרונאוט, הבין שהדרך למימוש החלום עוברת בלימוד מדעים. הוא בוגר התוכנית ללימודי חלל באוניברסיטת החלל הבינלאומית ומתנדב כ"ראש צוות בחירת אתר הנחיתה" בצוות הישראלי SpaceIL . זוהי עמותה ללא כוונת רווח שהוקמה ב־ 2011 על ידי שלושה מהנדסים ישראלים צעירים, ושמה לה למטרה להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח, ודרך כך להעניק השראה לדור הבא של המדענים והמהנדסים. לאחר השלמת הדוקטורט אפשר להניח שכהן יעשה פוסט־דוקטורט בארצות הברית שמובילה את התחום, ולאחר מכן הוא רוצה לחזור ולחקור בישראל. על החלום להיות אסטרונאוט הוא עדיין לא ויתר.

ראו קומיקס (אנגלית)

קראו ב- TheMarker