אסף חורש - מכון רקח לפיסיקה

אסף חורש - תמונה

  ד״ר אסף חרש הוא אסטרופיזיקאי תצפיתי העוסק בחקר תופעות משתנות בזמן בתחום האנרגיות הגבוהות כגון סופרנובות, מתפרצי קרינה גאמא ועוד, בדגש על תצפיות בתחום הרדיו. את לימודי הדוקטורט השלים ד״ר חרש באוניברסיטת תל אביב, בהנחייתו של פרופ׳ דן מעוז, ובמהלכם חקר את תופעת העידוש הכבידתי בצבירי גלקסיות. לאחר מכן המשיך למשרת פוסטדוקטורט הן במכון הטכנולוגי בקליפורניה (Caltech) והן במכון וייצמן. במהלך הפוסטדוקטורט, צבר ד״ר חרש ניסיון רב בביצוע תצפיות בטלסקופים המתקדמים בעולם כגון הטלסקופ במצפה הכוכבים קק (Keck) ובמצפה הכוכבים פלומר (Palomar) כמו גם בטלסקופ ״המערך הגדול״ (Very Large Arra) בתחום קרינת הרדיו.
  מוקד המחקר של ד״ר חורש, שהוא שימוש בטלסקופי רדיו לצורך חקירת תופעות המשתנות בזמן, הוא תחום שעובר ״תחייה מחדש״ במישור הבינלאומי ועל כן ד״ר חרש מקווה לפתח את התחום הזה ולהרחיבו גם בישראל. לתצפיות בתחום הרדיו מספר יתרונות על פני תצפיות באורכי גל אחרים. הן מאפשרות לנו לזהות חומר הנע במהירויות גבוהות מאד ולעתים אף יחסותיות בפיצוצים קוסמולוגיים. כמו כן תצפיות אלו משמשות אותנו למיפוי החומר מסביב לאירועים קטסטרופלים כגון סופרנובות, הרס של כוכב על יד חור שחור, ומיזוג של חורים שחורים או כוכבי ניוטרונים (שהם גם מקורות לגלי כבידה). מיפוי זה עוזר לנו להבין את התהליכים שהתרחשו במערכות אלו טרום האירוע. בנוסף, תצפיות בתחום הרדיו מסייעות במדידות של חלקיקים באנרגיות גבוהות ומדידה של שדות מגנטים. במהלך השנים הקרובות המחקר שיבצע ד״ר חרש יתמקד בחיפוש תשובות לשאלות כגון: ״מהם התהליכים האחרונים המתרחשים בכוכבים מאסיביים לפני מותם?״, ״מהם התהליכים השונים המתרחשים כאשר כוכב נקרע על ידי חור שחור מאסיבי, והאם העדויות התצפיתיות מעידות על קיומם של תרחישים שונים של אירוע מהסוג הזה?״ וכן ״האם ניתן לזהות קרינת רדיו ממקורות של גלי כבידה, ומה ניתן ללמוד מקרינה זו על אירועים אלו?״.
  ד״ר חורש מוביל את תחום תצפיות הרדיו גם בפרויקטים בינלאומיים, כגון ה - Zwicky Transient Facility - פרויקט לחיפוש סופרנובות וטראנזיינטים אחרים, וכן פרויקט ThunderKAT - פרויקט לחקר פיצוצים קוסמיים באמצעות טלסקופ הרדיו החדש MeerKAT.