חגית אפק - המכון למדעי כדור הארץ

חגית אפק - תמונה

  חגית אפק הצטרפה לאחרונה כפרופ״ח במכון למדעי כדה״א. פרופ׳ אפק מתמחה בגיאוכימיה איזוטופית, ובעיקר בשימוש באיזוטופים יציבים לחקר התנאים האקלימיים בעבר. הבנת האקלים בעבר מסייעת בתחזיות של שינוי אקלים בהווה ובעתיד.
  פרופ׳ אפק הגיעה למדעי כדה״א לאחר לימודי כימיה בטכניון. היא השלימה תואר שני ודוקטורט במכון ויצמן, במדעי הסביבה, בהנחיית פרופ׳ דן יקיר, ופוסט-דוקטורט ב - Caltech בהנחיית פרופ׳ ג׳ון איילר. חגית הגיעה לאוניברסיטה העברית לאחר מספר שנים כפרופ״ח באוניברסיטת ייל בארה״ב.
  שחזור של התנאים האקלימיים בעבר מתבסס בדרך כלל על ריכוזם של איזוטופים כבדים (ונדירים) של פחמן וחמצן במאובנים ובמינרלים העשויים סידן פחמתי, שמוכרים לכולנו כצדפים על חוף הים, נטיפים וזקיפים במערות, וסלעי גיר הנפוצים סביבנו. סלעים ומאובנים אלה משמשים כארכיון והרכבם הכימי משמר את התנאים הסביבתיים שבהם הם נוצרו.
  המיוחד בעבודתה של פרופ׳ אפק הוא פיתוח ושימוש במערכת איזוטופית חדישה - ״איזוטופים מצומדים״ (clumped isotopes) . היא מודדת את ריכוז הקשרים הכימיים בין איזוטופ כבד של חמצן לאיזוטופ כבד של פחמן, בסידן פחמתי. מאחר ששני האיזוטופים הם נדירים הקשר ביניהם הוא נדיר ביותר. ריכוז הקשרים תלוי בטמפרטורה בה נוצרו ומאפשר מדידה כמותית של הטמפרטורה ששררה בעבר.
  פרופ׳ אפק חוקרת שאלות אקלימיות ברמה הגלובלית ב-60 מליון השנים האחרונות - מאז הכחדת הדינוזאורים, וברמה האיזורית בתקופות הקרח האחרונות. היא גם חוקרת את התהליכים הכימיים ביצירת נטיפים וזקיפים במערות ואת השפעתם על המידע האקלימי המופק מארכיון זה. בימים אלה פרופ' אפק משלימה הקמת מעבדה המבוססת על ספקטרומטר מסות שמשמש למדידה רגישה של איזוטופים נדירים.
  פרופ׳ אפק מתגוררת בעמינדב, עם בנה עמיר.