שיתוף פעולה בין חברת קמהדע ליחידה לביטוי חלבונים

תמונה של צפי דניאלי ונועה דקל מהיחידה לביטוי חלבונים

  חסר בחלבון אלפא-1 אנטיטריפסין (Alpha-1 deficiency) הוא חסר תורשתי העלול לגרום למחלת ריאות מסכנת חיים במבוגרים, או לנזק לכבד בילדים או מבוגרים. המופע השכיח ביותר של חסר בחלבון אלפא-1 הינה מחלת ריאות הנקראת גם "נפּחת תורשתית" (Inherited Emphysema) אשר דומה בתסמיניה ל "מחלת ריאות חסימתית כרונית" (COPD).
  אלפא-1 אנטיטריפסין (1AAT) הינו חלבון המיוצר בעיקר בכבד. פעילותו העיקרית היא הגנה על הריאות באמצעות בקרת פעילותו של האנזים ניוטרופיל אלסטאז. תפקידו העיקרי של אנזים זה ברקמת הריאות הוא עיכול תאים פגועים או זקנים וחיידקים לזירוז תהליך ההחלמה; חסר בחלבון AAT1 מוביל לעלייה בכמות האנזים ניוטרופיל אלסטאז ולפגיעה חמורה ברקמת הריאה.
  חברת התרופות הישראלית קמהדע היא אחת מהחברות המובילות בעולם בטיפול בחסר בחלבון ה-AAT1 בתהליך שבו החלבון מבודד מפלסמה של תורמים, וניתן לחולים בהזרקה לדם. לתרופה אישור שיווק בארה"ב, ברזיל, ישראל ועוד.
  לאחרונה החל שיתוף פעולה בין חברת קמהדע לבין חוקרי היחידה לביטוי חלבונים במרכז וולפסון ליישומי הביולוגיה המבנית בפקולטה. ד״ר צפי דניאלי ראש היחידה וד"ר נועה דקל מנהלת המחקר, מפתחות מערכת ביטוי שתסייע בפיתוח תרופה חלופית לתרופה הקיימת: חלבון AAT1 רקומביננטי שייוצר בתרבית תאי יונקים. היתרון של שימוש בחלבונים רקומביננטיים במקום במוצרי דם טמון בשני גורמים עיקריים: ביכולת לייצר כמויות בלתי מוגבלות של החלבון בתהליך מבוקר ובעובדה שמערכות תאיות המייצרות חלבונים תרפויטיים פחות חשופות לגורמים מחוללי מחלה העלולים להימצא במוצרי דם.
  היחידה לביטוי חלבונים עוסקת בפיתוח ובהטמעה של טכנולוגיות מתקדמות לייצור חלבונים רקומביננטיים. שיתוף הפעולה בין חברת קמהדע לבין האוניברסיטה העברית הוא צעד חשוב בפיתוח הדור החדש של תרופות המבוססות על חלבון ה- AAT1 הרקומביננטי.