שנהיה לראש או לזנב - תהליך שיקום מלא של הגוף בשושנת הים נמטוסטלה - דר' אורי גת

שיקום  מול זנב - תמונה ראשית

היכולת לשיקום שלם של חלקי גוף לאחר נזק כבד כמו חיתוך לכמה מקטעים אופינית לבעלי חיים מסוימים. עד כמה שזה נראה לנו מדהים,ישנם כמה סוגים שונים של בעלי חיים שמסוגלים לבצע תהליך זה בקלות, והתופעה הזאת אותרה ונחקרה על ידי חוקרי טבע ומדענים במאות האחרונות. במעבדה אנחנו חוקרים את התהליך של רגנרצית גוף שלמה תוך שימוש בבעל חיים פשוט- שושנת-הים נמטוסטלה. בעל חיים זה משתייך לקבוצת הצורבניים (כמו גם המדוזות והאלמוגים) ומפגין יכולת שיקום גוף מרשימה גם לאחר חיתוך לכמה חלקים, כאשר כול חלק יוצר בעל-חיים שלם. באופן מפתיע רצף הגנום של הנמטוסטלה הפגין דמיון רב בתכולת הגנים ובסידור הגנומי לזה של האדם ובמיוחד בגנים שמתפקדים בהתפתחות העוברית וביצירת צירי הגוף ואיבריו.
על מנת להבין טוב יותר תעלומה זאת, יצאנו לחקור את התכנית הגנטית, שבה לאחר חיתוך גוף שושנת-הים באמצע, מקטע הזנב יוצר את הראש מחדש ומקטע הראש מגדל זנב חדש. בפרוייקט זה מיפינו את הגנים שמופעלים בנקודות זמן שונות במהלך הרגנרציה, והשווינו את רמתם במקטע הראש לעומת מקטע הזנב המשתקמים. סריקה זו גילתה גנים רבים שידועים כמעורבים בתהליך ההתפתחות הצירים העובריים הראשונים כפי שניתן היה לצפות, אך גם חשפה גנים שייחודיים לתהליך הרגנרציה, שהינו בעל סממנים משלו.כתוצאה מעבודה זו אנו מבינים הרבה יותר את ההגיון שמאחורי תהליך הרגנרציה ושמירת הכיווניות הנכונה של יצירת ראש או זנב המתרחשת בה.
במחקר זה גם אופיינו הרשתות הגנטיות העיקריות שלוקחות חלק ברגנרציה וכעת אנחנו יודעים יותר אילו מנגנוני מעברי אותות בין תאים אחראים לבנייה מחדש של הראש לעומת הזנב. חלק גדול מהגנים הללו נמצאים גם באדם ולכן מידע זה רלוונטי ויכול בעתיד להוביל לטיפולים טובים יותר בפציעות ואולי אף לאפשר מידה מסויימת של שיקום איברים פגועים.
 

קראו עוד (אנגלית)