המיקום הגיאוגרפי של זיהום אוויר משפיע על התגובה האקלימית

המיקום הגיאוגרפי של זיהום אוויר משפיע על התגובה האקלימית

לראשונה בהיסטוריה, צוות חוקרים בהובלת ד"ר גיא דגן מהמכון למדעי כדור הארץ\ הוכיח כי לא כל האזורים בעולם שווים ברגישותם לזיהום אוויר, ולכן השקעת מאמץ בהפחתת הזיהום צריכה להיות מותאמת ברמה הגאוגרפית 

מחקר בינלאומי, שבו השתתפו חוקרים מהאוניברסיטה העברית, מצא שזיהום אוויר גורם לתגובה אקלימית הפוכה במקומות שונים בעולם, לעתים לקירור גלובלי ולעתים לחימום

המאמץ הבינלאומי לצמצם את פליטות המזהמים לאטמוספירה ולהאט את קצב שינויי האקלים הוגבר לאחרונה, בעקבות פרסום התחזיות כי במהלך חמש השנים הקרובות הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ תעבור את "הקו אדום", רף העלייה של 1.5 מעלות מאז ימי המהפכה התעשייתית.

אבל ככל הנראה יש אזורים שחשוב יותר לפעול בהם. מחקר חדש, שנערך בשיתוף ד"ר גיא דגן מהמכון למדעי כדור הארץ שבאוניברסיטה העברית, מראה כי לא כל האזורים בעולם שווים ברגישותם לזיהום אוויר, ולכן השקעת מאמץ בהפחתת הזיהום צריכה להיות מותאמת גאוגרפית. הממצאים פורסמו לאחרונה בכתב העת Nature Climate Change.

 

אחד הגרפים שפורסמו במחקר

אחד הגרפים שפורסמו במחקר

(צילום: מתוך המחקר)

מאז המהפכה התעשייתית, האדם החל לשרוף באופן יזום דלק ויערות רבים לצורכי הפקת אנרגיה וחקלאות. פעולות אלה משחררות לאוויר חלקיקי זיהום אשר מגיבים לקרינת השמש וגורמים לחימום מקומי. בדומה לגזי חממה, גם חלקיקי הזיהום הללו מוציאים את כדור הארץ משיווי משקל קרינתי, ולכן גורמים לשינויי אקלים.

במחקר הנוכחי, צוות חוקרים בינלאומי התבסס על מודל אקלים ממוחשב במטרה לזהות האם מיקום שחרור חלקיקי הזיהום באוויר משפיע על שינויי האקלים, שהם יגרמו. ד"ר דגן מסביר כי "כבר ידוע שחלקיקי הזיהום המרחפים באוויר - אירוסולים - בולעים קרינה ומהווים בסיס להתעבות טיפות עננים. במחקר שלנו בדקנו האם פליטה של כמות אירוסולים מסוימת, למשל מהודו, תגרום לאותו אפקט כמו פליטה של אותה כמות מאירופה".

להמשך קריאה באתר ynet