פרופ' רן נתן

ran
המכון למדעי החיים

ברכות חמות לפרופ' רן נתן מהמכון למדעי החיים על זכייתו בפרס distinguished scientist

נשיא האקדמיה הלאומית למדעים של סין העניק את פרס החוקר הבינלאומי המוביל לפרופ' רן נתן מהאוניברסיטה העברית בירושלים על תרומתו החלוצית לפיתוח תחום מדעי חדש אותו כינה נתן בשם "אקולוגיה של תנועה".

פרופ' נתן יזם והוביל קבוצת חוקרים בינלאומית שפעלה במכון הישראלי ללימודים מתקדמים לגיבוש פרדיגמה כוללנית לחקר תנועה של כלל היצורים החיים המחברת את המצב הפנימי של הפרט (מדוע לנוע?), כושר הניידות (כיצד לנוע?) וכושר הניווט (לאן ומתי לנוע?) שלו, עם מכלול הגורמים הסביבתיים החיצוניים המשפיע על תנועתו. פרדיגמה זו, המשלבת מסגרות רעיוניות ותיאורטיות שונות עם כלים מתודולוגיים וממצאים מחקריים לחקר התנועה של כל האורגניזמים, הצליחה לגבש תחום אינטגרטיבי חדש בנושאי מחקר שהיו מופרדים ומנותקים זה מזה בעבר.

פרופ' נתן אף ייסד כתב-עת בינלאומי מצליח בנושא כעורך ראשי, הקים את מרכז מינרווה לחקר אקולוגיה של תנועה, והוביל מחקרים רב-תחומיים פורצי דרך על תהליכי תנועה של בעלי חיים כמו נדידה, שיחור למזון וניווט, בעיקר בציפורים ועטלפים. ראויות לציון גם עבודותיו של פרופ' נתן על תהליך ההפצה של צמחים, אשר הובילו למהפכה בחקר ההפצה והניחו את התשתית לפענוח המנגנונים האחראיים על אירועים נדירים אך קריטיים של הפצה ארוכת טווח, להם תפקיד מפתח באקולוגיה, אבולוציה וגיאוגרפיה של החיים.

הפרס כולל מענק כספי, משאבים לעידוד שיתופי פעולה עם חוקרים מאוניברסיטאות סיניות שונות והזמנה לסבב הרצאות בסין