חילופי סטודנטים

הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע מעודדת סטודנטים לצאת לתכניות מגוונות המיועדות לחילופי סטודנטים במסגרת לימודיהם בתואר ראשון, שני ושלישי. סטודנטים של הפקולטה יכולים להשתתף בתכניות קצרות וארוכות, השתלמויות, סיורים לימודיים, סדנאות וחילופים לסמסטר או לשנה בחו"ל באוניברסיטאות שותפות של האוניברסיטה העברית. סטודנטים שיוצאים במסגרת התכניות יקבלו הכרה אקדמית בקורסים הנלמדים בחו"ל כחלק מלימודי התואר שלהם באוניברסיטה העברית. כדי לקדם מטרה זו האוניברסיטה העברית שותפה להסכמים עם אוניברסיטאות שונות, מגוונות ומובילות אשר מאפשרות חילופי סטודנטים. הלימודים במוסדות הלימוד המארחים הם ללא עלות כספית נוספת, ושכר הלימוד שמשולם לאוניברסיטה העברית מכסה גם את הלימודים הללו. התוכניות כוללות מימון עבור הוצאות נסיעה ולינה, אולם בחלקן העלות מוטלת על הסטודנטים.

יציאה במסגרת חילופי סטודנטים היא חוויה אקדמית מעולה. ישנה חשיבות רבה להשתתפות במסגרות בחו"ל במהלך הלימודים: הרחבת אופקים במישור האישי והמקצועי, שיפור מיומנויות באנגלית ו/או שפות זרות נוספות, הזדמנות ליצירת קשרים אקדמיים וחברתיים לעתיד, הזדמנות לפגוש ולהיחשף לאנשים מתרבויות שונות, חשיפה לאופני לימוד שונים, דרכי חשיבה וסביבה אקדמית שונה, פיתוח כישורים בינלאומיים שיכולים להוות יתרון בראיון עבודה ועוד. בנוסף לכך, באוניברסיטאות רבות ניתן ללמוד קורסי בחירה שלא קיימים בפקולטה ובכך להרחיב אופקים בכיוונים רבים. אך מעבר לכל, זו חוויה של פעם בחיים.

ישנן שתי אפשרויות מתוך שני מסלולים ליציאה לחילופי סטודנטים:

  1. מסלול במסגרת הסכמים בילטראליים: לאוניברסיטה העברית הסכמים לחילופי סטודנטים עם מגוון רחב של אוניברסיטאות מובילות בעולם. ההרשמה לתכניות במסלול זה נעשת דרך הרשות הבינלאומית.
  2. מסלול במסגרת הסכמי ארסמוס+: האוניברסיטה העברית שותפה לתכנית של האיחוד האירופי להשכלה הגבוהה. שותפים בהסכמים מעל 40 מוסדות אקדמיים מובילים באירופה. המשמעות היא שסטודנטים היוצאים לחילופין במסגרת זו מקבלים מימון חלקי עד מלא על ידי האיחוד האירופאי. התוכנית מאפשרת ללמוד סמסטר בחו״ל כאשר הקורסים הנלמדים בחו״ל ייחשבו למילוי חובות התואר באוניברסיטה העברית. סטודנטים אשר יתקבלו לתכנית ארסמוס+ יזכו במלגת קיום.

אם אתם רואים את עצמכם כסטודנטים בינלאומיים והנכם מעוניינים לחוות חוויות של פעם בחיים, להעשיר את עצמכם, לצמוח מבחינה אקדמית ואישית – אנו מציעים לכם להצטרף לאלפי הסטודנטים שכבר חוו חילופין באוניברסיטאות מובילית בעולם.

מידע נוסף על חילופי סטודנטים ניתן לקרוא באתר הרשות הבינלאומיות

inter3

דגשים להליך ההרשמה:

בשלב ראשון יש לקרוא ולבדוק היטב את ההנחיות ליציאה לחילופי סטודנטים. מומלץ להתייעץ עם המשרד הבינלאומי בפקולטה. חפשו את קולות הקוראים באתר הרשות הבינלאומית ובאתר הפקולטה.

ההרשמה תתבצע בהרשמה עקרונית לקול הקורא (בד״כ 6-9 חודשים לפני מועד היציאה המתוכנן). לאחר מכן הסטודנט יבחר אוניברסיטה ויבנה תכנית לימודים בחו״ל. תכנית הלימודים המוצעת עוברת לאישור המשרד הבינלאומי בפקולטה. יועצי המשרד הבינלאומי בפקולטה יכולים גם לעזור בבחירת הקורסים. המשך הטיפול נעשה ברשות הבינלאומית. החלטה סופית על קבלה לתוכנית וקבלת מלגה מבוצעת על ידי האוניברסיטה המארחת בחו"ל.

על הסטודנט/ית מוטלת האחריות לבנות תכנית לימודים לסמסטר בחו״ל באופן שלא יעכב את סיום התואר ויאפשר עמידה בכלל הדרישות של התואר.

חשוב לתכנן את היציאה לחילופין כבר מהשנה הראשונה של לימודי התואר. תכנון נכון של בחירת קורסים לאורך התואר, בהתייעצות עם יועץ אקדמי, מאפשר סיום לימודים בזמן ללא צורך בהארכה.

יש להיכנס לאתרי האוניברסיטאות המוצעות, לבדוק דפי מידע ולבחון בקפידה את תכניות הלימודים המוצעות לסטודנטים המגיעים לחילופים.

 

lital

" זאת חוויה ממש טובה!" - חיה הלפרין, סטודנטית לתואר בוגר במתמטיקה ופיסיקה, סמסטר קיץ 2022 באוניברסיטת גוטינגן, גרמניה

"מאד כיף כאן, מכירים המון אנשים טובים ומעניינים, ואני חווה כל הזמן חוויות חדשות וטובות. יש כאן למשל דגש חזק על ספורט בזמן החופשי, ויש מרכז ספורט עם המון חוגים במחיר זול מאד לסמסטר. נרשמתי לשני חוגים ואני מאד נהנית מהם. חוץ מזה, מתניידים פה בעיקר באופניים וזה גם ממש כיף, וכמובן שלטייל בארץ אחרת, ולראות מקומות חדשים זה מעניין וכיף. זאת חוויה ממש טובה! זה גם מעניין ללמוד את הקורסים במקום אחר עם אופי לימוד קצת שונה, והאנגלית, למרות שהיא יכולה להוות קושי, היא משתפרת וזה גם מאד חשוב ועוזר לעתיד. אני חושבת שללמוד במקום אחר (ובאנגלית) זאת טעימה מעולם המדע בו כל הזמן יש חילופי מקומות, אנשים ודעות, ולכן זה ממש שווה להכיר ולנסות לקחת חלק בחוויה הזאת. חוץ מזה, אפשר להדגיש שזה גם מאד מאד כיף! לא רק כסטודנטים למדעי הטבע, אלא בכלל. זאת הזדמנות אדירה ושווה לנצל אותה אם אפשר".

 

ג

'כיף להיזכר בתקופה המדהימה הזו' – יוני ישראלי

סמסטר ב' שנה ג' תואר בוגר בלימוד מדעי כדוה"א

'בסמסטר האחרון של שנה ג׳ זכיתי להשתתף בתכנית חילופי סטודנטים. אחרי קצת ניירת, בחינת Toefl  באנגלית וסידורים לוגיסטיים אחרים, התקבלתי לאוניברסיטת סידני. מהרגע שהגעתי לאוסטרליה זכיתי לקבלת פנים חמה ונעימה.

כסטודנט למדעי כדור הארץ, למדתי ארבעה קורסים גדולים במהלך הסמסטר. זו הייתה חוויה מאוד מעניינת ומאתגרת, כי זו הייתה הפעם הראשונה בחיי שלמדתי חומרים ברמה אקדמית באנגלית. נהניתי מאוד ללמוד להשתמש בתוכנות ובטכנולוגיות מתקדמות שלא הכרתי בארץ שהיו בשימוש במהלך הלימודים. 

אהבתי את הדרך שבה בחרו להתמקד באינטראקציות בין כדור הארץ, הסביבה והחברה. הלימודים התמקדו בבעיות גלובליות, תוך דגש על הדאגה לשימור שונית המחסום הגדולה  (Great barrier reef) בתקופה של שינויי אקלים. נהניתי מאוד מהלימודים, נחשפתי לאזור גיאוגרפי מרתק, הכרתי נקודות מבט חדשות והרחבתי את הידע והאופקים שלי. פגשתי פרופסורים ועמיתים מעולים שאשמח מאוד גם לעבוד איתם בעתיד.

הייתה לי חוויה תרבותית וחברתית נפלאה. הרווחתי חברים חדשים מכל רחבי העולם, הייתה לי הזדמנות ללמוד על תרבויות, מסורות ואמונות שונות ולחשוף אחרים לישראל.

בסוף התקופה אשתי הצטרפה אליי בסידני ויצאנו לטיול מדהים עם קרוואן בחוף המזרחי של אוסטרליה.

בסך הכול חווית החילופים הייתה בלתי נשכחת, והלוואי שיכולתי להישאר יותר'.

שדג

'נהניתי מאוד מהתקופה בצרפת' - ניר ליבנה

ניר נסע בסיום השנה השנייה לתואר מוסמך בפיסיקה

'נהניתי מאוד מהתקופה בצרפת. בגלל שהחלטתי להמשיך לדוקטורט באותה מעבדה בארץ שבה עשיתי את התואר השני, היה לי חשוב לחוות ולהכיר מעבדות נוספות. העבודה במעבדה בארץ אחרת הייתה ייחודית פעמיים - גם זכיתי לעבוד במעבדה חדשה וללמוד טכניקות חדשות, וגם זכיתי לעשות את זה בארץ אחרת. פריז היא עיר מדהימה ונהניתי מכל רגע. אין מה להשוות בין ביקור קצר לשבוע-שבועיים, ובין לחיות במקום לכמה חודשים. נסעתי לפריז יחד עם אשתי זמן קצר אחרי החתונה שלנו, וזה היה ירח דבש מושלם מבחינתנו. מעבר לכל זה, במעבדה נחשפתי לאנשים מכל העולם, ולמדתי מזה המון.

בנוסף, כשהייתי בחו"ל שמחתי לגלות שיש בארץ מי שיעזור במקרה הצורך. צוות היחידה לבינלאומיות בפקולטה עשו מעל ומעבר כדי לעזור לי.

אחד היתרונות בתוכנית שיצאתי אליה היא שקיבלתי מלגת Erasmus, מה שכיסה לי את כל הוצאות הטיסה ואת מרבית הוצאות המחייה. האוניברסיטה בה ביקרתי אף הציעה לי מגורים בקמפוס, כך שחילופי הסטודנטים לא בהכרח מהווים נטל כלכלי.

משהו שלא חשבתי עליו לפני שיצאתי לחילופין הוא שייצא לי לדבר באנגלית באופן יום-יומי, ואפילו להרצות באנגלית במעבדה המארחת. זה נתן לי ביטחון ונוחות בדיבור באנגלית, דבר שהוא הכרחי לקריירה אקדמית (ובכלל).

באופן כללי, החודשים בחו"ל היו מיוחדים מאוד, ואני ממליץ בחום לכל מי שמצליח להשיג הזדמנות כזאת - לקחת אותה.'